Aby pomóc w rozwiązywaniu schematycznych problemów (np. z jakimś oprogramowaniem) powstają tutoriale, mozolnie pisane FAQ w postaci ścian tekstu, czy pierwsza linia wsparcia. Stonly to polsko-francuski startup, który tworzy nową aplikację, mającą na celu ułatwić dzielenie się wiedzą. Rozwiązanie opracowane przez Stonly pozwala każdemu, w prosty sposób tworzyć poradniki, które można osadzić w dowolnym miejscu.
Stonly zostało założone przez Alexisa Fogela i Krzysztofa Dąbrowskiego w lipcu 2018 roku, a już pod koniec lutego 2020, startup otrzymał aż 3,5 mln USD dofinansowania, które pozwoli firmie na rozwój biura Nowym Jorku i ekspansję na rynek amerykański.
Intuicyjność, uniwersalność, prostota użycia i modularna budowa, która pozwala, na wykorzystanie aplikacji w różnych formach dzielenia się wiedzą. Oprócz łatwości tłumaczenia zawiłych problemów, Stonly dzięki zbieraniu statystyk pozwala sprawdzić, na którym etapie rozwiązywania problemu “odpada” najwięcej użytkowników, co pozwala zmniejszyć koszty wsparcia technicznego.
Startup składa się aktualnie z 9 osób. Co oznacza, że każdy pracownik ma naprawdę spory wpływ na produkt i pewność, że jego pomysły zostaną uwzględnione.
Sprawdź również case study z rekrutacji dla innego startupu produktowego:
To idealna firma dla osób, które chcą mieć duży wpływ na produkt, lubią dopasować do siebie środowisko pracy i chciałyby rozwiązywać ciekawe problemy programistyczne.
Stonly zgłosiło się do nas pod koniec marca 2019 roku. Najpierw odbył się videocall z Alexisem i Krzyśkiem, założycielami Stonly, gdzie poznaliśmy historię firmy i koncepcję produktu. Ta rozmowa pomogła w złapaniu tego, jakiej osoby poszukują pod względem dopasowania kulturowego / osobowości.
Po doprecyzowaniu potrzeb podczas rozmów z Michałem (Front-end Developerem) i Krzysztofem; uzgodniliśmy, że w pierwszej kolejności przyda się osoba, która zajmie się backendem. Dlaczego? Ponieważ jest to najbardziej pracochłonne, i co więcej najpilniejsze z punktu widzenia dalszego rozwoju produktu i firmy.
Po wspólnym uzgodnieniu priorytetów rozpoczęliśmy sourcing Backend Developera znającego node.js. Doprecyzowywanie wymagań i potrzeb z klientem jest bardzo istotne. Zwłaszcza przy współpracy z małymi firmami / startupami, które nie mają osób dedykowanych wyłącznie do rekrutacji.
Firmy o takiej strukturze zazwyczaj potrzebują od nas najwięcej wsparcia merytorycznego i częstej komunikacji, rekrutacja nie jest ich ekspertyzą. Nie oszukujmy się, to jeden z głównych powodów, dla których powstało Humeo! Chcemy wspierać firmy IT od samego początku ich działań. Dokładnie każdej małej cegiełki do rozwoju tego rynku, przynosi nam ogromną satysfakcję.
Najchętniej spotykalibyśmy się z klientami podczas uruchamiania każdej rekrutacji, ale nie zawsze jest to możliwe. W przypadku Stonly nasze biura dzieli od siebie dystans około dziesięciominutowego spaceru, więc z przyjemnością wybraliśmy się do nich na krótką wycieczkę.
Dlaczego lubimy spotkanie osobiste?
Możemy wtedy poczuć atmosferę danego miejsca na własnej skórze. Kontakt na żywo z pracownikami (nawet przelotny) wnosi większą wartość do projektu niż rozmowy wyłącznie online. Rozmowa w cztery oczy zwiększa świadomość, że pracuje się z żywym człowiekiem.
Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z osobą techniczną z zespołu (Michałem), który ma ogląd na cały projekt oraz po rozmowie z założycielami Stonly wykrystalizowała się nam koncepcja osoby, która odnajdzie się w Stonly zarówno jeśli chodzi o umiejętności twarde jak i profil osobowościowy.
Przygotowaliśmy komunikację w narracyjnej formie, przedstawiając produkt, firmę i to, kogo oraz dlaczego szukamy. Następnie przystąpiliśmy do sourcingu.
Przy pomocy LinkedIna i jobboardów przystąpiliśmy do targetowania firm, które używają node.js na backendzie, nie tylko jako narzędzia pomocniczego przy wspomaganiu frontendu czy testach. Zwróciliśmy szczególną uwagę na:
screening calli
5 kandydatów na stanowisko Backend Developera, 2 z nich również z dużym potencjałem zostania Fullstack Developerem
Wszystkie osoby zostały przedstawione Stonly. Z 5 kandydatów firma wybrała kandydatkę, która dobrze znała node.js, a podczas screen calli dowiedzieliśmy się również, że jest zainteresowana rozwojem w kierunku fullstacka. Swój wolny czas przeznacza na naukę Reacta i realizację własnych projektów.
Stonly zaproponowało pracę na stanowisku Backend Developera z perspektywą rozszerzania umiejętności reactowych i z dążeniem do podziału obowiązków na frontend i backend.
Rekrutacja Backend Developera dla Stonly była bardzo ciekawa i przyniosła nam dużo satysfakcji. Szczególnie ze względu na bezpośredni kontakt z klientem, który przełożył się na sukces tego projektu. Pełna otwartość na nasze sugestie ze strony założycieli startupu, dodatkowo motywowała do działania. 🙂
Wiedzieliśmy dokładnie, jaki profil osobowościowy będzie pasował, co też pozwoliło na wstępną selekcję kandydatów na poziomie naszych screen calli. Co więcej, przy pisaniu approachy do kandydatów, pomógł nam fakt, że Stonly tworzy produkt, z którego sami mamy ochotę korzystać oraz wspiera rozwój społeczności IT. Pracując nad aplikacją, dzięki której programiści będą mogli szybko i łatwo dzielić się wiedzą.
Zwieńczeniem plusów tego projektu była dla nas miła odmiana technologiczna. Node.js należy do tych rzadszych technologii, w porównaniu do Javy czy .NETu, więc praca nad tym stanowiskiem była ciekawym wyzwaniem.
IT Recruiter
Jakie są Twoje potrzeby rekrutacyjne?
Wypełnij poniższy formularz, a my damy Ci znać, jak wspólnie możemy zrealizować Twoje cele.