Rekrutacja IT w formie zdalnej była do tej pory już powszechnie praktykowana, jednak jako opcja, a nie konieczność. W obliczu ostatnich całkowicie nieprzewidywalnych zdarzeń związanych z szerzeniem się wirusa COVID-19, branża HR stanęła przed sporym wyzwaniem dynamicznej transformacji, która umożliwi pracę w 100% online. Dziś dobre narzędzia do rekrutacji jest na wagę złota.
Jesteśmy w fazie adaptacji do zmian, dlatego zanim każda z organizacji wybierze dopasowane dla siebie rozwiązania, warto sprawdzić te, które są najłatwiejsze do implementacji – bezpłatne. Przygotowałam krótką listę darmowych narzędzi umożliwiających przeprowadzenie rozmowy o pracę z kandydatem w formie zdalnej, skupiając się na trzech potrzebach (w przypadku rekrutowania developerów): komunikacji, wizualizacji myśli / schematów/ algorytmów oraz testu umiejętności programowania.
Google Hangouts – łatwe i intuicyjne narzędzie, które w bezpłatnej wersji pozwala na rozmowę z 10 osobami jednocześnie. Aby z niego skorzystać, wystarczy posiadać konto Gmail, link do rozmowy można wygenerować między innymi tworząc wydarzenie. Co więcej, Google Hangouts w trakcie konwersacji udostępnia także chat dla rozmówców. Niestety zapis z niego znika bezpowrotnie po zakończeniu rozmowy. Często stosowane jako narzędzie do rekrutacji, umożliwia również udostępnianie ekranu.
Zoom – platforma, dzięki której w wersji bezpłatnej rozmowy można prowadzić z aż 100 osobami jednocześnie, z nieograniczoną liczbą konwersacji 1 na 1, ale z maksymalnie 40-minutowymi rozmowami grupowymi. Narzędzie do rekrutacji, z którego przyjemnie się korzysta, nie ustępuje w użyteczności od Google Hangouts, a w wersji płatnej dodano szereg innych funkcjonalności, przydatnych dla większych organizacji.
Whereby – w planie darmowym, użytkownik może skorzystać z opcji rozmowy grupowej z maksymalnie 4 użytkownikami. Zaletą są customizowane linki do rozmów, dodatkowo Whereby zostało zintegrowane z platformą You Tube, dzięki czemu można w łatwy sposób odtwarzać filmiki w trakcie konwersacji.
Whimsical – narzędzie do rekrutacji, które umożliwi przeprowadzenie z kandydatem między innymi burzy mózgów, mapy myśli, czy diagramów przepływu. Przede wszystkim jednak wireframesów, dzięki bogatej bibliotece konfigurowalnych elementów. Darmowa wersja pozwala na tworzenie 4 tablic miesięcznie.
Miro – program, w którym można między innymi projektować złożone diagramy w bardzo estetyczny i przejrzysty sposób. Bezpłatna wersja pozwala na dostęp do narzędzia przez nieograniczoną liczbę użytkowników, tworzenie 3 edytowalnych tablic, korzystanie z gotowych szablonów oraz integrację rdzenia. Płatne plany rozszerzone są między innymi o możliwość integracji także z Jirą.
Explain Everything – platforma o bardzo szerokim zastosowaniu. Najciekawszym z nich, które może być wykorzystane podczas prowadzenia rozmowy zdalnej z kandydatem, jest opcja korzystania z whiteboardu online. Co prawda, z narzędzia można korzystać na dowolnym urządzeniu, jednak podczas korzystania z białych tablic, najwygodniej będzie to zrobić z poziomu tabletu. W ramach bezpłatnej wersji dostępne są 3 tablice.
Teletype for Atom – platforma open source w fazie beta, stworzona przez Github. Łatwe w obsłudze narzędzie, piękne w swojej prostocie.
CodeSandbox – narzędzie, które podobnie jak Teletype for Atom jest opensourcowe. Można korzystać z niego za darmo, jednak płatna wersja kosztuje zaledwie 9 $ miesięcznie. Nie jest więc dużym kosztem, jeśli będziesz często korzystać z tego narzędzia (warto wspierać projekty opensourcowe 🙂 ). Bezpłatna wersja narzędzia umożliwia edycję kodu, z możliwością zagnieżdżania kodu na swojej stronie.
Codeanywhere – platforma, która co prawda w wersji bezpłatnej jest dostępna tylko w 7-dniowej wersji demo, jednak podstawowy plan kosztuje jedynie 2,5 $ miesięcznie od użytkownika. Narzędzie umożliwia udostępnianie dowolnego pliku, folderu lub projektu za pomocą adresu URL. Wysłania linku np. przez e-mail. Dużym plusem jest możliwość korzystania z wielu pre-konfigurowanych komponentów (między innymi PHP, WordPress, Node.JS, Ruby i innych).
Nie powiem, które z tych narzędzi jest najlepsze. Uważam, że każde z nich spełnia swoje zadanie, jest stosunkowo proste w obsłudze – intuicyjne, jednak różni się interfejsem. Kwestie wizualne pozostawiam już do indywidualnej oceny 🙂
Wybierając moje ulubione narzędzie do zdalnej rozmowy o pracę, zdecydowanie wskazałabym Google Hangouts. Podczas rekrutacji to komunikacja jest kluczowym elementem (co często podkreślamy w naszych case study). Komunikator natomiast powinien być przede wszystkim łatwo dostępny. W przypadku rozwiązania Google, posiadając Gmaila (co jest raczej powszechne), korzystanie z niego jest dziecinnie proste. Co więcej, nawet teraz, w momencie wzmożonego zainteresowania technologiami online, Google Hangouts mnie nie zawodzi pod względem jakości połączeń.
Marketing Specialist