Ciężko nam wyobrazić sobie proces rekrutacyjny bez legendarnego “perfect match”. Czy jednak idealny kandydat istnieje oraz jeśli tak – to jak znaleźć idealnego pracownika?
Agencje rekrutacyjne nie od dziś zmagają się ze znalezieniem tzw. “perfect match”. Jest to idealny profil kandydata, który ma stanowić pewnego rodzaju wzór osoby, której szukamy. Jednak niestety w wielu przypadkach o tym zapominamy i chcemy zatrudnić… właśnie “idealnego”. Ze szkodą również dla siebie. Jakie to szkody?
Dobrze zrobiony sourcing może dać nam kandydata idealnego, ale trzeba pamiętać, że nawet ideał będzie miał swoje mocniejsze i słabsze strony. I tu zawsze pojawia się pokusa, żeby szukać dalej (bo może znajdziemy takiego, co to w ogóle nie ma słabych stron), która łatwo może przejść w kilkumiesięczny proces poszukiwań.
Jeśli chcesz czekać miesiąc, dwa, trzy, cztery i wciąż nie mieć pewności, że proces zakończy się sukcesem – w porządku. Ale pomyśl: czy nie lepiej zastanowić się, jak można wykorzystać te najmocniejsze strony kandydata i skompensować te słabsze, niż czekać kolejne miesiące? A może warto dać kandydatowi szansę na doszkolenie tych brakujących umiejętności? Jeśli masz wątpliwości – skonsultuj się z nami lub ze swoim działem HR.
Dobre wykorzystanie mocnych stron pracownika i doszkolenie go w początkowym etapie pracy buduje bezpośrednią więź między nim a pracodawcą. To znacząco wpływa na wzajemne zaufanie i oddanie działaniom firmy. Dodatkowo masz pewność, że jeśli kandydat w procesie rekrutacyjnym (więcej w dziale case studies z rekrutacji IT) przejdzie z zaangażowaniem ścieżkę szkolenia, to będzie gotowy na stałe doskonalenie swojej wiedzy. Czy pracownik idealny będzie nadążał za nowymi trendami, jeśli już posiadł ogrom wiedzy? Będzie miał motywację do jej dalszego zdobywania?
Ten wpis jest subiektywną opinią, dlatego rozważając ten temat, postanowiliśmy również zapytać o zdanie innych. Zrobiliśmy to na LinkedInie oraz na grupach na Facebooku, dedykowanych branży HR i rekrutacyjnej (I LOVE HR, ROC Polska). W efekcie okazało się, że większość odpowiedzi zmierzała do jednego wniosku: perfect match rozumiany jako spełnienie wszystkich wymagań zapisanych w JD nie może sprawić, że przestaniemy patrzeć szerzej, na pozostałe umiejętności i cechy kandydata. Umiejętności i cechy, które w przyszłości mogą dać przecież świetne wyniki, ponieważ drzemie w nich potężny potencjał (zobacz dyskusję na ten temat – tutaj). Pojawiał się również wątek, że perfekcja nie istnieje (z czym również się zgadzamy) i niejednokrotnie warto pójść w stronę rekrutacji opartej na wartościach i sparowaniu interesów obydwu stron. Przekładają się one bowiem na większą motywację i zaangażowanie pracownika w działania w firmie i dla firmy.
Kończąc dzisiejszy wpis, wracamy do tytułowego zapytania. Bez zbędnego owijania w bawełnę – tylko krótki wniosek. Otóż naszym zdaniem idealny pracownik to nie ten, który spełnia 1:1 wymagania wpisane w Job Description. Pracownik idealny (czy też “doskonały”) to ten, który stale dąży do wyżej wspomnianej doskonałości, angażując się w działania na rzecz firmy. I dlatego warto szukać kandydatów, których cechy na to pozwalają.
Chcesz więcej? Zapraszamy do lektury naszego artykułu:
Potrzebujesz wsparcia w rekrutacji IT?
Wypełnij poniższy formularz, a my damy Ci znać, jak nasze usługi pomogą zrealizować Twoje cele.