Nie możesz znaleźć dobrego rekrutera do swojej firmy? A może potrzebujesz dedykowanego rekrutera technicznego i jego “moce” tylko na krótki okres czasu, np. podczas skalowania zespołu? Ten problem (i wiele innych w obszarze rekrutacji) pomoże Ci rozwiązać usługa RPO. W tym artykule podpowiemy, jak wykorzystać jej potencjał na maksa 🙂
Jeśli jeszcze nie wiesz, czym jest RPO, zapraszamy Cię do lektury poniższego artykułu:
Wyobraź sobie, że masz za sobą analizę swojego budżetu i wybór usługi rekrutacyjnej od konkretnej firmy oraz podpisaną umowę. Wiesz co dalej? W tym artykule znajdziesz kilka praktycznych porad, jak przygotować się do współpracy z rekruterem RPO i wykorzystać jego potencjał w 100%, czyli po prostu: by wasza współpraca przynosiła jak najlepsze rezultaty.
Spis treści:
Potrzebujesz zamknąć ciężką rolę czy może tego, aby dedykowany rekruter techniczny z agencji był dla Ciebie ekspertem-konsultantem i wspierał Cię w szkoleniu Twojego zespołu in-house? (Możliwe też, że potrzebujesz jednego i drugiego. ?)
Oczywiście rozumiemy, że głównym zadaniem rekruterów jest robienie “placków”, czyli zamykanie ról. Niemniej, z naszej wieloletniej praktyki świadczenia usług rekrutacyjnych wynika również, że klienci mogą oczekiwać czegoś więcej, a często także sami rekruterzy przychodzą z inicjatywą dodatkowej pomocy.
Co możesz zatem zrobić?
Bez porządnego onboardingu nie możemy pracować na 100% swoich możliwości. Każdy rekruter powie (nieważne czy ma kilka miesięcy czy kilka lat doświadczenia), że bez odpowiedniego wdrożenia jego praca nie będzie mogła przebiegać w 100% sprawnie.
Jeśli decydujesz się na usługę RPO – traktuj rekrutera jak swojego. Spróbuj przygotować onboarding jak najbardziej podobny do tego, który przeprowadzasz swoim pracownikom wewnętrznym.
Extra tip
Macie w firmie onboarding w formie platformy e-learningowej? Super! Polecamy jednak nie zapominać również o elementach z kontaktami face to face.
Co możesz zrobić w tym obszarze?
Twoja organizacja używa wiele różnych systemów, aplikacji, ATSów? Zrób listę tych niezbędnych dla rekrutera wewnętrznego w Waszej organizacji i sprawdź, do czego możecie dać dostęp również rekruterowi RPO.
Niestety – z doświadczenia wiemy, że nie do każdego systemu możemy podłączyć osobę niezatrudnioną bezpośrednio w danej firmie, więc warto pomyśleć, w jaki sposób możemy pomóc rekruterowi zewnętrznemu pracować bez danego narzędzia. Pamiętajmy, że bez niektórych dostępów rekruter nie może zacząć pracy od razu.
Co możesz zrobić w tym obszarze?
Czasami nawet rekruterzy wewnątrz Twojej firmy nie będą wiedzieć, co to jest RPO (chociażby dlatego, że np. nigdy nie pracowali w takim modelu). Bardzo ważne jest więc wytłumaczyć swojemu zespołowi, Hiring Managerom, CTO/CEO – co to znaczy dedykowany rekruter zewnętrzny, czemu korzystamy z tej usługi i jaka jest różnica między rekruterem RPO a rekruterem wewnętrznym.
Czemu warto to zrobić? To proste. Dzięki temu każdy w firmie wie, jakie obowiązki ma rekruter RPO, jaki jest cel jego bycia z nami i w czym może nam pomóc.
Przykład? Jeśli ktoś wewnątrz firmy poprosi rekrutera RPO o wsparcie w danym obszarze, ale ten nie będzie miał dostępu do danego systemu i finalnie nie będzie mógł pomóc, to druga strona zrozumie, że nie wynika to z jego złej woli, ale pewnych ograniczeń narzędziowych.
Co możesz zrobić w tym obszarze?
Wytłumaczyliśmy, czym jest RPO i jakie są zadania rekrutera w Twojej firmie. Co dalej?
Jeżeli chcemy z tej współpracy wycisnąć maksymalnie wszytko, co się da – zapraszajmy rekrutera RPO do bycia “jednym z nas”.
Możesz to zrobić poprzez:
Ze swojego doświadczenia rerkuterki RPO mogę zdecydowanie potwierdzić, że zupełnie inaczej (lepiej, efektywniej) pracuje się wtedy, gdy czujesz się częścią zespołu.
A co z tego będziesz miał Ty, drogi kliencie? Otóż pozyskasz do zespołu osobę z doświadczeniem innym od Waszego wewnątrz-firmowego, a zarazem będziesz miał w teamie osobę, która ma zupełnie nowy, świeży pogląd na sytuację przy Waszych projektach 🙂
Najlepszy sposób na przekazywanie feedbacku? Spróbuj umówić regularne spotkania: z Team Leaderem Humeo i oddzielnie 1:1 z rekruterem RPO. Będą one pomagać obu stronom – pamiętajmy o punkcie 2 (traktujemy rekrutera RPO jak swojego rekrutera in-house). Dawajmy feedback o jego pracy i zbierajmy feedback o naszej firmie.
W ramach zbierania feedbacku możesz zapytać Rekrutera RPO:
Na koniec pozostaje nam zadać pytanie: po co w ogóle wykonywać te 6 kroków?
Zacznijmy od tego, że powyższe wskazówki są wynikiem naszych realnych doświadczeń z różnymi klientami i uważamy, że warto traktować rekrutera RPO jak rekrutera in-house, ponieważ właśnie wtedy możemy pozyskać pracownika, który jest w stanie pokazać 100% swoich umiejętności, a więc i kogoś, komu zależy na rozwoju firmy równie mocno jak Tobie.
Dodatkową korzyścią (wynikającą z faktu, że rekruter RPO poczuje, że znajduje się w bezpiecznym, przyjaznym środowisku i może dzielić się otwarcie swoimi przemyśleniami) będzie z kolei pozyskanie specjalisty chętnie dzielącego się feedbackiem.
Zaufaj nam – naprawdę warto z tego skorzystać, ponieważ rekruter zewnętrzny przychodzi do Ciebie zawsze z mnóstwem różnych doświadczeń z poprzednich projektów oraz regularnie zbiera też doświadczenia od innych rekruterów ze swojej agencji.
Tak więc: nie zwlekaj – wykorzystaj potencjał RPO na maksa!
Yustyna Mishchanchuk
IT Recruiter @ Humeo Recruitment Geeks
Zastanawiasz się, jak nasze RPO sprawdziłoby się w Twojej firmie?
Wypełnij poniższy formularz, a my damy Ci znać, jak nasze usługi pomogą zrealizować Twoje cele.