Chcesz wiedzieć jak zostać rekruterem IT i szukasz podstawowej wiedzy o sourcingu lub potrzebujesz przypomnieć sobie co to jest Boolean Search i jak działa? Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z rekrutacją czy chcesz odświeżyć przykurzoną wiedzę, nasza pigułka może okazać się dla Ciebie przydatna. 🙂
Substancja czynna:
Co to jest Boolean Search
Substancje pomocnicze:
1. Operator OR
2. Operator AND
3. Operator NOT
4. Nawiasy ( )
5. Cudzysłów ” ”
Substancje wspomagające:
Inne przykłady Boolean Search
Zadanie dodatkowe
Pojęcie to związane jest z pracą brytyjskiego matematyka, George’a Boole’a, który opracował algebrę Boole’a, typ struktury algebraicznej, w której zmienne przyjmują jedynie wartości „prawda” („T”) lub „fałsz” („F”) w logice formalnej albo „1” i „0” w systemach cyfrowych. Jeśli, tak jak ja, na matmie głównie zamalowywaliście kratki w zeszycie długopisem, to być może nie wiecie, co właśnie przeczytaliście. Nie szkodzi!
1815-1864
Angielski matematyk i filozof, współtwórca logiki matematycznej
To jeszcze raz. O co chodzi z tym booleanem? Najprościej mówiąc, to takie operowanie słowami kluczowymi, które w rezultacie daje nam (prawda) lub nie daje (fałsz) wymarzonych kandydatów, a potem szybki placement i bach – możemy świętować. Zanim jednak otworzymy szampana, warto poznać podstawowe operatory logiczne (znowu ta matematyczna nomenklatura), które umożliwią nam stworzenie najbardziej dopasowanego dla nas „narzędzia” do szukania, czyli kwerendy/stringa. Nasz kumpel Boole wspominał o trzech z nich, ale my jesteśmy logicznymi mistrzami, więc korzystamy z pięciu:
OR
AND
NOT
( )
" "
Omówimy je na przykładach, z uwzględnieniem dwóch najpopularniejszych narzędzi wśród rekruterów: wyszukiwarek LinkedIn i Google.
Czyli w języku Boole’a: alternatywa. Weźmy taki przykład: szukamy specjalisty od bezpieczeństwa systemów informatycznych. W wymaganiach uwzględnione jest, że kandydat powinien znać jeden z następujących języków: JavaScript lub Python. Operator OR to właśnie ten nasz polski „lub”. Szukamy specjalisty od bezpieczeństwa z JavaScriptem OR (lub) specjalisty od bezpieczeństwa z Pythonem. W praktyce zapiszemy to tak:
javascript OR python
W ten sposób poszerzamy nasze wyniki wyszukiwania. Poprzez użycie operatora OR upewniamy się, że wyświetli nam wszystkie wyniki, które zawierają albo frazę „javascript” albo „python”.
Jak to działa w praktyce w wyszukiwarce LinkedIn, a jak w Google?
Zamiast OR możemy użyć znaku | :
javascript | python
Dla Boole’a i fanów matematyki: koniunkcja. Przykład: szukamy specjalisty od bezpieczeństwa systemów informatycznych. Ale wytyczne są bardziej restrykcyjne niż poprzednio: tym razem potrzebujemy kogoś, kto zna zarówno JavaScript, jak i Pythona. Musimy uwzględnić to w naszych wyszukiwaniach:
javascript AND python
W ten sposób zawężamy nasze wyniki wyszukiwania. Wyszukiwarka zwróci nam jedynie te wyniki, które zawierają obie frazy kluczowe: zarówno „javascript”, jak i „python”. Nie jedną z nich, lecz obie.
javascript python
Czyli negacja. Przykład: szukamy specjalisty od bezpieczeństwa systemów informatycznych (gdzie jesteś, człowieku?!). Przekopaliśmy się już przez dziesiątki kandydatów, ale to wciąż nie jest to. Wyskakują sami DevOpsi, a nie o to nam chodzi. Możemy więc zapisać to tak:
security NOT devops
W ten sposób wykluczymy z naszych wyników wszelkie te, które zawierają w sobie frazę „devops”.
security -devops
Świat bez nawiasów (tudzież wtrąceń) byłby pusty (czczy) niczym bęben (albo mój brzuch w porze obiadu). Nie zapominajmy jednak, że obracamy się w sferze logiki, dlatego musimy myśleć o nawiasach w kontekście bardziej matematycznym. Przykład: nasz specjalista od bezpieczeństwa systemów informatycznych, ze znajomością JavaScriptu lub Pythona, który nie jest DevOpsem. W matematyce nawiasy informują nas o tym, które działanie powinniśmy wykonać w pierwszej kolejności*. Możemy zastosować to rozumowanie do boolean search. Zatem nasze wyszukiwanie powinniśmy zapisać następująco:
NOT devops AND (javascript OR python) AND security
Uff. To kogo my właściwie chcemy znaleźć? Specjalistę od security, który zna JavaScript albo Pythona, ale nie jest DevOpsem.
Po co te nawiasy?
Elementy wypisane w obrębie nawiasu wyszukiwarka potraktuje jako swego rodzaju samodzielne zapytanie w ramach tego wyszukiwania. Zamiast wypisywać oddzielne booleany dla wszystkich alternatywnych technologii (lub nazw stanowisk, lub czegokolwiek czego potrzebujemy użyć), zamykamy je we wspólnym nawiasie.
*A potem poznajemy pochodne i całe życie okazuje się kłamstwem. 😉
W matmie występuje. I w chemii też. Ale w tym wypadku wykorzystujemy go w jego wyjściowej, przyjemnej formie, czyli potraktowaniu frazy całościowo. Kojarzycie tę scenę z „Nic śmiesznego” jak Pazura zabiera Kondrata kawał drogi w pole na skraj lasu i okazuje się, że w scenopisie oczom ich ukazuje się las… krzyży?
Wpiszcie w Google:
"las"
Wpiszcie:
"krzyży"
A wpiszcie:
"las krzyży"
No właśnie… ?
Ale weźmy za przykład sytuację nieco nam bliższą. Szukamy Java Developera. Zależy nam, aby była to osoba, która pracowała już jako Java Developer, a nie jedynie miała z Javą kontakt w pracy. Możemy zastosować cudzysłów, aby poinformować wyszukiwarkę, że interesują nas wyłącznie wyniki, które zawierają te dwie frazy obok siebie:
"java developer"
Wyszukiwarka zwróci nam wyniki, które zawierają dokładnie obok siebie słowa „java” i „developer”.
(!) Nie dowolnie umieszczone w tekście – tylko te obok siebie.
Weźmy taki przykład: szukamy początkującego Java developera. Może mieć on doświadczenie komercyjne, ale nie musi. W pierwszym odruchu wpiszemy w wyszukiwarkę:
java AND developer
Uzyskamy wyniki, które zawierają frazy „java” i „developer”. Najwięcej będzie, zapewne, „java developer”. Ale co z tymi wszystkimi początkującymi developerami, którzy jeszcze nie pracowali jako typowi Javowcy? LinkedIn zmusza nas do zastosowania kreatywnych rozwiązań i szukania alternatyw. Możemy wyszukać np.:
(developer OR developing OR programmer OR programming) AND java
Otwiera to przed nami nowe wyniki. Np. kandydat, który pracuje obecnie jako szeroko pojęty „software developer”, ale na swoim profilu ma informację: „during my internship I did some Java programming and I want to develop in this direction”.
Właściwością wyszukiwarki Google jest to, że zawiera ona w sobie wiele wersji tego samego słowa, tj. wpisując „developer”, wyświetli nam zarówno wyniki ze słowem „developer” jak i np. „development” lub „developing”.
A teraz zadanie dla Ciebie!
Czy potrafisz wskazać kogo szukam?
("software developer" OR "software engineer") AND (javascript OR python) AND (aws OR azure) NOT java
Tech recruiter @ humeo | recruitment geeks
Autorka wpisu