Kto był, ten wie. Kto nie był – niech żałuje! ROC day 2022 w Warszawie za nami, ale niepomierna wręcz ilość wiedzy i dobrych wspomnień pozostanie w nas na długo. 🙂
Zdjęcia: Anna Kosiorek
Przyjdzie jeszcze czas na obszerniejsze podsumowania konkretnych paneli dyskusyjnych (przyszły tydzień – obserwujcie strony Humeo), ale dziś chcielibyśmy podzielić się z Wami dostępnymi już w sieci źródłami po-ROCowej wiedzy.
Poniżej lista paneli dyskusyjnych, które w tym roku tworzyły ROC day, a pod każdym z nich krótki jego opis na podstawie zapowiedzi z oficjalnej strony Recruitment Open Community i (jeśli się pojawiło na LinkedInie) podsumowanie panelu napisane przez moderatora, które je prowadził. Jeśli wiesz, że gdzieś jest jeszcze podsumowanie którejś dyskusji, a nie wymieniłem go poniżej – daj mi znać na LinkedInie.
Zobacz też:
Potraktuj poniższe zestawienie jako swego rodzaju wstęp i zapowiedź tego, co aktualnie dla Ciebie szykujemy i planujemy opublikować w przyszłym tygodniu (obszerniejsze podsumowanie tematów, nad którymi dyskutowano podczas wydarzenia).
Lista paneli dyskusyjnych, które miały miejsce podczas ROC day Warszawa 25 czerwca:
Podczas dyskusji poruszone były tematy związane z postrzeganiem siebie nawzajem przez rekruterów i hiring managerów. Rozmawiano o roli rekrutera, czy różni się od roli doradcy i jak budować relacje partnerskie z hiring managerami.
Wybór odpowiednich mierników sukcesu nie jest proste, a z drugiej strony nadmierne skupianie się na liczbach może wiązać się z rozwojem złych praktyk. Podczas dyskusji w tym obszarze omawiano więc jakie wskaźniki rekrutacji mają sens i jak do nich podchodzić oraz jak je stosować, by ludzie z nich korzystali, a nie byli przez nie poirytowani.
Podczas tego panelu rozmawiano o tym, że w Polsce tak naprawdę jeszcze nikt nie stworzył jednego wiarygodnego narzędzia do zbierania opinii o pracodawcach. Michał Gąszczyk pytał zgromadzonych m. in. o doświadczenia związane z opiniami o firmie publikowanymi w różnych portalach na polskim rynku, podawał globalne przykłady tego, jak podobne portale funkcjonują za granicą oraz wspólnie z uczestnikami zastanawiał się, jak opinie mogą wspierać pozyskiwanie kandydatów.
Dyskusja była prowadzona wokół powszechnego, choć często ukrytego problemu – syndromu impostora, czyli „wewnętrznego głosu”, który zarzuca nam, że wszelkie nasze sukcesy zawdzięczamy nie sobie, lecz czynnikom zewnętrznym lub szczęściu.
Więcej na ten temat napisała w podsumowaniu na swoim profilu Zofia Wala – moderatorka tej dyskusji:
Podczas panelu dyskutowano czy i jak należy automatyzować, czy roboty zastąpią kiedyś rekruterów/sourcerów oraz czy można oba te światy ze sobą pogodzić. Nie zabrakło odmiennych poglądów, a co za tym idzie – ciekawych dyskusji.
Więcej na ten temat oraz na kilka innych tematów związanych z dyskusjami warszawskiego ROC day napisała w postach na swoim profilu Agnieszka Rachwalak – moderatorka tej dyskusji:
Panel ten skupiał się głównie na dzieleniu się doświadczeniami zgromadzonych na sali na temat tego, jakie były lub są ich ścieżki zostawania rekruterem oraz jakie umiejętności nabyte podczas pracy na innych stanowiskach obecnie pomagają im w pracy rekruterskiej. Nie zabrakło też rad na temat tego, w jakim kierunku rekruter IT powinien rozwijać swoją wiedzę.
Było kontrowersyjnie, brutalnie i emocjonalnie – mówił Stanisław Dąbrowski, moderator dyskusji. Udało się jednak dzięki temu obmyślić plan jak walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. Wśród wniosków znalazło się edukowanie o problemie, otwarta głowa oraz akceptacja odmiennego myślenia i ustrukturyzowanie procesów.
Więcej na ten temat napisał w podsumowaniu na swoim profilu Stanisław Dąbrowski – moderator tej dyskusji:
Podczas tej dyskusji zmierzono się ze stereotypami o intro- oraz ekstrawertykach, a część osób odkryło nawet, że są ambiwertykami. Zwrócono też uwagę, by bacznie przyglądać się cienkiej granicy między introwertyzmem a fobią społeczną, a także w jaki sposób introwertyk może zadbać o swój work-life balance.
Więcej na ten temat napisała w podsumowaniu na swoim profilu Joanna Głąb – moderatorka tej dyskusji:
Podczas tej dyskusji zastanowiliśmy się nad tym, jakie są najczęstsze obawy przed założeniem własnej działalności, jakie są realne motywacje do prowadzenia swojego własnego biznesu i czy jest to ścieżka dla każdego. Nie zabrakło przykładów z życia wziętych od uczestników i dyskusji na temat tego, czy należy posiadać określone cechy charakteru czy predyspozycje, by móc prowadzić swoją własną działalność.
Sourcing zmiennym jest. Jakie są obecne trendy, z czym mierzy się polski rekruter i z czego korzysta? Rozmawiano o narzędziach i technikach, a także o tym, jakie ścieżki kariery można wybrać po sourcingu.
Badania pokazują, że zespół ludzi, których łączy wspólny cel i jest skupionych wokół tych samych wartości, jest bardziej produktywny, zadowolony, zaangażowany i lojalny. Panel dyskusyjny zbudowano wobec pytania jak przyciągać, selekcjonować i zatrzymywać w firmie ludzi w oparciu o ich wartości. Zastanawiano się też czy rzeczywiście to one są kluczem do sukcesu.
Ponadto uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpień: Laury Petrescu (Global Senior Talent Acquisition Partner @ Reify Health) i Mateusza Machy (CEO & Founder @ Humeo Recruitment Geeks).
Nie zabrakło także przepysznych przekąsek i smakołyków od lokalnych dostawców (w tym od piekarni JAK W NIEBIE!) oraz znakomitych warsztatów z malowania własnych toreb 🙂
Kolejny ROC day już 10 września w Trójmieście! Tymczasem zapraszam Was do śledzenia naszych stron w poszukiwaniu kolejnych materiałów związanych z ostatnim wydarzeniem, a także do zaangażowania się w działania społeczności Recruitment Open Community, o czym wspominała Karolina Latus w swoim poście na LinkedInie.
Do zobaczenia, do usłyszenia! ?