Od roku jednym z naszych klientów jest firma działająca w branży energetycznej, która jest wiodącym na świecie pionierem technologii.
Firma oferuje produkty, systemy, serwis oraz oprogramowanie dla całego łańcucha dostaw energii elektrycznej, które zostały zaprojektowane do zaspokojenia potrzeb stale rosnącego popytu na energię elektryczną minimalizując jednocześnie wpływ na środowisko.
Nasz klient jest wspierany w ramach RPO przez nasze fantastyczne rekruterki: Magdalenę i Zosię. Dziewczyny udzieliły wywiadu, dzięku któremu uchylą rąbka tajemnicy na temat swojej pracy na co dzień. Z artykułu dowiecie się między innymi:
Ala: Cześć dziewczyny, bardzo się cieszę, że mogę porozmawiać z Wami o Waszej współpracy z jednym z naszych klientów. Na początek chciałabym się dowiedzieć, ile czasu już trwa ta współpraca?
Magdalena: Ja pracuję od ponad roku. Od początku dla Technology Center w Krakowie nad rolami IT i R&D.
Zosia: U mnie też już będzie rok. Przez pierwsze 3 miesiące wspierałam oddział w Krakowie, rekrutując na stanowiska IT. Od października przejęłam rekrutacje działu PGGI i rekrutuję głównie inżynierów i projektantów.
Ala: Pociągnijmy jeszcze temat ról, na jakie rekrutujecie. Czy możecie powiedzieć o nich coś więcej?
Magdalena: Ja pracuję nad rolami typowymi IT, jest też trochę R&D. Główne role to: Embedded Developer, Hardware Engineer, QA, .NET Developer, DevOps czy Frontend Developer. Czasem też wpadnie coś miękkiego, scrum masterzy, role menedżerskie.
Zosia: Na początku było trochę ról IT takich jak: .NET Developer, C++ Developer czy IT Application Manager. Obecnie, tak jak wspominałam wcześniej, dużo pracuję nad rolami inżynierskimi. Wśród nich są role takie jak: Projektant Obwodów Pierwotnych, Kierownik budowy, ale trafi się też Specjalista ds. zakupów. Cieszę się, że mogę pracować z taką grupą. Można powiedzieć, że rozmawiam ze specjalistami od projektu po budowę. Teraz czuję, że nie ma dla mnie nic nieznajomego. Dobrze rozmawia mi się z inżynierami. 😀
Ala: A na ilu rolach zazwyczaj pracujecie?
Razem: Średnio mamy około 20 ról pod sobą.
rekruterki RPO
miesięcy
pracowników
Ala: Wow, to brzmi konkretnie. Chciałabym porozmawiać o tym, co należy do Waszych obowiązków w pracy u klienta jako rekruter RPO?
Razem: Prowadzimy u naszego klienta rekrutacje end2end. Do naszych obowiązków należy direct sourcing i prowadzenie procesów rekrutacyjnych dla kandydatów ze spływu z ogłoszeń, innych agencji czy poleceń. Na proces składa się: screening, prowadzenie rozmowy rekrutacyjnej, negocjacje, ofertowanie, feedbackowanie. Oprócz tego uaktualnianie bazy wewnętrznej, usprawnianie procesów rekrutacyjnych, zapewnianie bardzo dobrego candidate experience.
Magdalena: Bierzemy też udział w promocji firmy na targach pracy. Doradzamy, zajmujemy się zgłaszaniem kandydatów do relokacji i prowadzimy kick-offy z agencjami.
Zosia: Aha – udzielamy się też przy pisaniu job description i doradzamy w wyborze agencji i prowadzeniu negocjacji z nimi.
Ala: Wygląda na to, że macie tam sporo pracy 😀 Jak czujecie się w roli rekruterów RPO u naszego klienta?
Magdalena: Dobrze, czuję się naprawdę doceniona. Pracujemy w gronie doświadczonych rekruterów, jest wiele osób, które chętnie dzielą się ze sobą wiedzą. Dużym plusem jest to, że nie czujesz, że pracujesz w dużej korporacji. Jest bardzo swobodnie i rodzinnie. Udaje nam się szybko rozwiązywać problemy, jeśli jakieś powstają (co jest rzadkie).
Zosia: Bardzo dobrze czuje się pracując dla tego klienta. Kontraktorzy (w tym my, jako rekruterki RPO) są włączeni w życie firmy. Mamy często spotkania merytoryczne, kolacje, szkolenia. Byłyśmy zaproszone na imprezę integracyjną. Takie niuanse są naprawdę miłe. Jest dużo pracy, ludzie są spoko. RPO umożliwia właśnie takie głębokie wejście w struktury klienta.
Ala: Co najbardziej cenicie w tej współpracy?
Magdalena: Mamy możliwość realizowania się – możemy wymyślać jakieś nowe spotkania, templatki. Jest duża swoboda z pomysłami, możesz się wykazać swoją kreatywnością. We współpracy cenię też sobie relacje z menadżerami rekrutacji. Przynosi mi dużo satysfakcji. Sporo uczę się od nich, nasze relacje są zarówno profesjonalne jak i koleżeńskie. Jest wiele wartościowych spotkań: szkolenia, knowledge sharingi, team meetingi, spotkania ze wszystkimi rekruterami z całej firmy, spotkania teamów lokalnych, integracje. Nie ma rozróżnienia na kontraktorów i pracowników stałych – to jest naprawdę super.
Zosia: Ja podpisuje się pod wypowiedzią Magdaleny i dodam, że największym plusem tej współpracy jest to, że mam dużą samodzielność. Zespół darzy mnie zaufaniem. Pracuję z profesjonalistami, wiele uczymy się od siebie wzajemnie. Menadżerowie doceniają zespół rekruterski, mamy świetny kontakt – są bardzo partnerscy. Ponadto możemy przychodzić do biura, tworzyć grupy workshopowe z menedżerami, uczestniczyć w różnych eventach (Dzień ziemi, Targi pracy AGH, Hackaton). W dwóch słowach: Świetna współpraca.
Więcej informacji na temat usługi RPO znajdziesz w naszym artykule:
Ala: Wasza praca na co dzień brzmi naprawdę bajecznie dziewczyny. Widać, że zżyłyście się z zespołem, a Wasze relacje z leadershipem przebiegają bezproblemowo. Powiedzcie mi proszę, czego się nauczyłyście w tym ostatnim roku pracy i czy były jakieś wyzwania?
Magdalena: Największym wyzwaniem na początku pracy u klienta było to, że wiele rekrutacji, które dostałam, były już otwarte długi czas i trzeba było skupić się na kilku rolach naraz. Bardzo szybko jednak i ja i Zosia nauczyłyśmy się funkcjonować w takim środowisku. Jest to dla nas już naturalne. Jeśli chodzi o to, czego się nauczyłam, to na pewno jak współpracować z menedżerami rekrutacji.
Zosia: Ja nauczyłam się sporo o wywiadach behawioralnych. U naszego klienta mamy możliwość uczestnictwa w dodatkowych szkoleniach wewnętrznych i zewnętrznych. Dzięki nim dowiedziałam się sporo na temat tego, jak podbijać posty, poznałam dużo nowych narzędzi, zaczęłam lepiej śmigać na linkedin.
Ala: Dziewczyny bardzo dziękuję Wam za wszystkie odpowiedzi, to dość wyczerpujący wywiad ale mam ostatnie pytanko, tak na szybko, bo wiem, że macie wiele pracy, więc nie chce zajmować wam więcej czasu. Co udało Wam się wnieść z poprzedniego doświadczenia do tej współpracy?
Magdalena: Na pewno rozładowanie workloadu i skille związane z rozwiązywaniem problemów. Przydała się na pewno też moja wiedza biznesowa.
Zosia: Szybkie rozwiązywanie problemów, asertywność. Usprawniło to współpracę w zespole i z menedżerami.
Ala: Super! Bardzo dziękuję Wam za tę rozmowę. Jestem pewna, że dzięki niej czytelnicy dowiedzą się więcej na temat roli jaką odgrywa w firmie rekruter RPO.
Z Magdaleną i Zosią rozmawiała
Senior IT Recruiter & Employer Branding Specialist @ Humeo
Chcesz poznać koszt zbudowania zespołu IT w ramach współpracy z Humeo?
Wypełnij poniższy formularz, a my damy Ci znać, jak nasze usługi pomogą zrealizować Twoje cele.