Zdalna rozmowa o pracę może być równie trudna i stresująca, jak ta przeprowadzana face-to-face. Dlatego opracowałem dla serwisu Remote-How 9 wskazówek, które ułatwią kandydatom ten proces. 🙂
Na wstępie napomknę tylko, że Remote-How, to pierwsza na rynku platforma all-in-one, która łączy firmy z pracownikami pracującymi zdalnie na całym świecie.
Chcesz wiedzieć jak zacząć pracować zdalnie? Jeśli wizja programowania i jednoczesnego opalania się na plaży na Bali lub w innym egzotycznym miejscu brzmi dla Ciebie kusząco, to moje 9 wskazówek na pewno Ci się przyda 😉
To może zabrzmieć zaskakująco, mówiąc o rozmowie kwalifikacyjnej dotyczącej pracy zdalnej. Jednak to jest podstawowa kwestia, którą warto przemyśleć, przed podjęciem decyzji o aplikowaniu.
W Humeo przeprowadzamy rozmowy do projektów zdalnych. Zaskakująco wiele osób nie chce pracować zdalnie na cały etat, ale mieć możliwość popracowania od czasu do czasu poza biurem. Jeśli jesteś jedną z tych osób, zastanów się dwa razy, czy standardowa forma pracy z opcją okazjonalnej “zdalki” nie będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem.
Na naszym blogu w artykule o rekrutacji w skokach rozwojowych, możesz znaleźć przykłady firm, które działają w tzw. systemie „no office”.
Po całkowitym upewnieniu się, że praca zdalna to coś dla Ciebie, przygotuj się na rozmowę kwalifikacyjną. Podczas całego procesu aplikowania na stanowisko na pewno będziesz musiał odbyć niejedną wideo rozmowę. Dlatego przygotowania warto rozpocząć od uporządkowania przestrzeni wokół siebie, schowania niepotrzebnych rzeczy i nadania bardziej profesjonalnego wyglądu tej części pomieszczenia, która będzie widoczna dla Twojego rozmówcy.
Zdalna rozmowa o pracę na pewno jest mniej stresująca, co nie oznacza, że wymaga mniej przygotowań.
Jeśli na ścianach w pokoju masz zawieszone kontrowersyjne treści, czy plakaty, warto je zdjąć na czas rozmowy. Bongo ustawione na półce za Tobą, tuż obok plakatu “Legalize marihuana” zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem! I uwierz mi, nie pisałbym o tym, gdyby naprawdę mi się to nie zdarzyło w jednej z rozmów, jaką prowadziłem.
A, jeszcze jedno! Nie spychaj wszystkich rzeczy do kąta tak, aby oczyścić tylko przestrzeń za sobą. Zamiast tego odłóż je na swoje miejsca lub do innego pokoju. Piętrzące się rzeczy w kącie pokoju mogą rozpraszać Cię podczas rozmowy, ale też niespodziewanie ukazać się rozmówcy, jeśli przesuniesz niechcący laptop.
Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się przyjść na rozmowę o pracę w pidżamie? Nie? Mnie również nie, ale jakimś cudem zdarza się to ludziom podczas zdalnych rozmów kwalifikacyjnych. Oczywiście, rzadko włączają w takich przypadkach kamerę, jednak kilka razy odbyłem bardzo niezręczne rozmowy, kiedy poprosiłem kandydata o włączenie kamery, a w odpowiedzi usłyszałem, że ta osoba musi się najpierw ubrać…
Nie idź tą drogą! Nawet podczas zdalnej rozmowy, załóż odpowiednie ubrania. Zdalna rozmowa o pracę jest zdecydowanie mniej formalna od standardowej rozmowy kwalifikacyjnej, jednak dobry, profesjonalny wygląd, będzie dobrze o Tobie świadczył.
PS. Ubiór wpływa też na nasze samopoczucie. Będziesz czuł się profesjonalnie, rozmawiając bez spodni? 🙂
Ile razy zdarzyły Ci się następujące przypadki:
Nic nie widzę, możemy się połączyć ponownie?
Proszę chwilę poczekać, muszę znaleźć słuchawki.
Przepraszam, nic nie słyszę, ale wczoraj jeszcze działało.
Nie chcesz tak rozpocząć rozmowy, dlatego sprawdź przede wszystkie urządzenia i aplikacje. Upewnij się, że kamera, głośniki i mikrofon działają. Zamknij niepotrzebne programy, które mogą spowolnić połączenie internetowe. Jeśli masz czas przed rozmową, zadzwoń do znajomych na próbę.
To na pozór drobna rzecz, ale bardzo ważna. Jeśli Twoi rozmówcy funkcjonują w innej strefie czasowej, upewnij się, że umawiając spotkanie, mieliście na myśli tą samą godzinę.
Może być zabawnie, jeśli zaczniesz do kogoś pisać, a ta osoba odpisze, że według planu macie zdzwonić się dopiero za godzinę. Niestety, zdarzają się też sytuacje mniej zabawne, kiedy na przykład Twój potencjalnie przyszły pracodawca próbuje się do Ciebie dodzwonić, a Ty w tym czasie prowadzisz samochód wracając z pracy.
Wszyscy wiemy, że Skype nader często serwuje nam nagłe zakłócenia. Istnieje kilka innych, lepszych rozwiązań, takich jak Google Hangouts, Zoom, czy Webex, ale i te programy nie są bezawaryjne. Zawsze istnieje ryzyko, że połączenie się zawiesi. Nie przejmuj się tym. Po prostu się uśmiechnij i poproś o powtórzenie ostatniego zdania. Wszyscy wiemy, że technologia czasem zawodzi.
Często zdarza się, że rozmowa kończąca cały proces rekrutacyjny przeprowadzana jest stacjonarnie w siedzibie firmy. Twój potencjalny pracodawca prawdopodobnie będzie chciał poznać Cię osobiście, nawet jeśli aplikujesz na stanowisko pracy zdalnej.
Spotkania face-to-face zawsze są bardziej wartościowe niż rozmowy wideo, podczas takiego spotkania najlepiej poznasz firmę i osobę, która Cię zatrudnia, jednocześnie dając poznać też siebie. Dlatego bądź gotów na taką wycieczkę, na pewno warto!
PS. W wielu przypadkach koszty przejazdu na taką rozmowę pokrywa Twój potencjalny pracodawca. Dlatego warto, żebyś zapytał, czy istnieje taka możliwość przed umówieniem finałowej rozmowy.
Wracając do kwestii wyjazdów. Zdarza się, że proces wdrożeniowy w firmie odbywa się stacjonarnie, jednak to jak długo będzie on trwał jest już całkowicie zależne od danej firmy. Przedział czasowy waha się średnio od kilku dni, do nawet miesiąca.
Przygotuj się na to 🙂 Miesiąc za granicą może być problematyczny, jeśli jesteś w związku, a tym bardziej jeśli masz dzieci i nie możesz ich ze sobą zabrać. Pomyśl o tym w trakcie procesu rekrutacyjnego, a najlepiej jeszcze przed aplikacją na dane stanowisko.
Chociaż z drugiej strony, kto nie chciałby spędzić miesiąca na przykład w słonecznej Barcelonie? 🙂
Zrób research na temat firmy, do której składasz aplikację. Przemyśl, jakie pytania mogą zadać podczas rozmowy rekrutacyjnej, okaż zainteresowanie i entuzjazm potencjalnym zatrudnieniem w ich firmie. Odpowiedz sobie przede wszystkim na pytanie, jakie są Twoje oczekiwania finansowe, ono na pewno się pojawi.
Jeśli zastanawiasz się jak wycenić swoją pracę, sprawdź widełki w ogłoszeniach na podobne stanowiska. Jak to szybko zrobić?
Sprawdź również opinie byłych pracowników na temat firmy, w której starasz się o pracę. Możesz to zrobić na przykład na stronie Glassdor.com, gdzie osoby, które przeszły już proces rekrutacyjny w danej organizacji, szczegółowo go opisują.
Powodzenia podczas rozmowy!
W wersji angielskiej artykuł przeczytasz na blogu Remote-How.